En Güzel Sonbahar Rotaları

Sonbahar rotaları denince bizde akan sular duruyor çünkü renk şöleniyle, yağmuru-çamuruyla ve hatta melankolik havasıyla sonbahara bayılıyoruz! Yılın en sevdiğimiz kısmı desek kesinlikle abartmış olmayız. Tabii ilkbaharda doğanın çiçekler açtığı dönemle kıyasıya kapışır, ama ilkbaharın insanın içini kıpır kıpır eden canlandırıcı etkisinden daha çok, sonbaharın sakinliğini ve insanı yatıştıran halini seviyoruz galiba. Sarı, turuncu ve kırmızı tonlarının nasıl bir büyüleyici gücü varsa artık, bu dönemde gittiğimiz yerler gözümüze daha bir güzel görünüyor,  geziler ayrı bir keyifli geçiyor. Bu yüzden eylül ayı geldiğinde nereye gitsek diye araştırmalara başlıyoruz. Bizim gibi sonbahar aşıklarına fikir olması açısından şu ana kadar gittiğimiz ve gitmek istediğimiz yerlerden oluşan bir liste hazırladık. İstanbul içi ve çevresini kapsayan, şimdilik beş yer eklediğimiz listemizi gidip beğendiğimiz yeni yerler oldukça güncelleyeceğiz.

5) Edirne:

Muhtemelen “ne alaka” diyeceksiniz, ama Edirne bizce en güzel sonbahar rotaları arasında bulunması gereken yerlerden biri. Zaten öyle bir şehir ki kültür, tarih, lezzet, doğa ne ararsanız var. Bu bakımdan yalnızca sonbaharda değil, her daim gidilip görülesi bir yer. Ekim-kasım aylarında gittiğinizde ise, Meriç ve Tunca nehirleri civarı ile Söğütlük ve Karaağaç bölgesinde sonbaharın en güzel manzaralarını görebilirsiniz.

4)İğneada Longoz Ormanları-Kırklareli:

Uzun zamandır aklımızda olan, en sonunda hadi bu hafta kampa gidelim deyip hava muhalefetine takıldığımız ve yine gidemediğimiz yer İğneada Longoz Ormanları. (Pes etmedik, elbet gideceğiz.) Longozlar özellikle sonbahar ve kış aylarında tabanı suyla kaplanan ormanlık alanlara deniyor. Milli park statüsündeki İğneada Longoz Ormanları, Karadeniz kıyısında Bulgaristan sınırına yakın bir bölgede yer alıyor. Özellikle kamp için tercih edilmekle birlikte, havaların buna müsaade etmediği zamanlarda, İğneada merkezdeki otellerde kalıp gün içerisinde ormanda vakit geçirebilirsiniz. Buraya gelindiğinde Mert Gölü’nde kano turu yapmak olmazsa olmazlardan. Bir de bu rotada bizim gezi listemize aldığımız yerler arasında, Dupnisa Mağarası ve Cehennem Şelaleleri de bulunuyor.

3) Sapanca:

Sonbahar Rotaları - Sapanca

Bizim Sapanca’ya gidişimiz ilkbaharda olmuştu ama sonbaharın da burada ayrı güzel olacağı aşikar. Geldiğinizde Sapanca Gölü kenarında bisiklet sürüp, gün batımını izleyebilir, Sopali Doğal Yaşam köyünü ziyaret edebilir, doğa ile iç içe zaman geçirebilirsiniz. Yalnız şuanki durum nedir bilmiyoruz ama normal zamanda haftasonları buraya turlar düzenleniyor ve tatsız bir kalabalık oluşuyordu. Bunun yanında, burada aşırı bir Arap popülasyonu oluşmuş durumda. İşletmeler ve mekanlar da buna ayak uydurup genel olarak onlara hitap etmeye başlamış. Bu durum ne yazık ki fiyatlara da yansımış, bir çok mekanın gereksiz pahalı olduğunu gördük. Gidecek olanların bu durumu göz önünde bulundurmasında fayda var.

2) Bursa:

Sonbahar Rotaları - Trilye

Bir zamanların yeşil Bursa’sı üzücü bir şekilde her geçen gün daha da betonlaşsa da, sakin kasabalarıyla, doğal güzellikleriyle hala gidilesi bir yer şüphesiz. Özellikle Trilye sonbahar rotalarının başını çekiyor ama bizce Trilye, Mudanya, Gölyazı, Cumalıkızık ve Bursa merkezden oluşan bütün bir rota çok daha güzel olur. Küçük kasabaların sakinliği size, sizin sakinliğiniz onlara geçeceği için, bi rahatlamış, bi gevşemiş olarak geri dönersiniz. Bir de bizim sonbahar ortasında en çok huzur bulduğumuz yerler parklar, bahçeler olduğundan Soğanlı Botanik Parkı’nı da mutlaka birkaç saat ayrılması gereken bir yer olarak görüyoruz. (Trilye rehberimiz için -> Trilye Gezi Rehberi)

1) Bolu:

Sonbahar Rotaları- Gölcük Milli Parkı

Abant Gölü, Gölcük Milli Parkı, Yedigöller derken, doğa harikası Bolu’nun sonbahar rotaları listesinin bir numarası olmaması beklenemezdi zaten. İçlerinden yalnızca Abant’a gitmedik ki Abant için en güzel dönemin sonbahardan çok karlı kış sezonu olduğunu duyduk. Diğer ikisini karşılaştıracak olursak, Gölcük Tabiat Parkı, Yedigöller kadar renkli değil fakat çok daha sakin. İkisine de kasım ayında hafta içi bir gün gittik ve Gölcük’de bizden başka yalnızca bir kaç kişi varken, Yedigöller düşündüğümüzden çok daha kalabalıktı. Hafta sonları nasıl oluyor düşünmek istemiyoruz.

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu merkeze 15 dakika, Yedigöller ise bir saat mesafede yer alıyor. Her ikisi için de en mantıklısı, kendi aracınızla veya araç kiralayarak gelmeniz. Yedigöller’e zaten toplu ulaşım yok, Gölcük’e ise dolmuş ve otobüs seferleri bu sezonda yok denecek kadar az. Bunun haricinde tur otobüsleri de var ama nasıl bir programları olduğu konusunda hiçbir fikrimiz olmadığından yorum yapamıyoruz.

Bonus: Atatürk Arboretumu

Sonbahar Rotaları - Atatürk Arboretumu

Arboretumlar ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği canlı bitki müzeleri olarak tanımlanıyor. Atatürk Arboretumu da, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan, 2000 çeşit bitkiye ev sahipliği yapan 296 hektarlık bir alan. İstanbul’da olup, doğada vakit geçirmeyi sevenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Bizim bu şehirde kendimizi bu kadar huzurlu hissettiğimiz bir yer daha olmadı desek yeridir. Hele de sonbaharda öyle sihirli bir atmosferi oluyor ki, her sene illa bir günümüzü buraya ayırmadan edemiyoruz.  Müze kapsamında olduğu için, içeriye girişte yiyecek içecek alınmaması gibi bir takım kuralları var. Gitmeden önce önemli bilgilere resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 8:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. (Giriş ücreti Haftaiçi: Tam: 7,5 TL Öğrenci: 2,5 TL, Haftasonu: Tam: 20 TL Öğrenci:7,5 TL)

Daha detaylı bilgi için Atatürk Arboretumu rehberimize göz atabilirsiniz.

Yazı oluşturuldu 12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön